Různorodé pružiny – druhy a produkce

Posted on 22/06/2018 11:03am

Pružiny jsou přitomné skoro všude. Různé stroje a vynálezy nefungují bez nějakého druhu pružin – jsou nezbytné třeba v autu, hudebních nástrojech a dokonce také v pojistnéch ventilech. Proto v současné době moc podníku se věnuje produkci a prodeji pružin – je možné mít jistotu, že vždy se najde kupující. O typech pružin je napsaných rovněž celá řáda technických článků a učebnic.

Pružiny
Author: Jannis
Source: http://www.flickr.com
Teď pružiny jsou dělené dle různých vlastnosti: kovu (nebo jiných hmot), tvaru a použití v praxi. Zcela jiné funkce plní na příklad pružina talířová a zkrutná. Nejčastěji velké množství sortimentu různých pružin je umožňované nejvýznámějšími a kvalitními podníkami, kde výroba je silně automatizovaná. Dle tvaru můžeme uvádět pružiny zkrutné, talířové, spirálové, točné, soudkovité a jiné; většinou používané materiály jsou rozmanité slitiny oceli (často uhlíkové), měď, cinová bronz a nekovové látky – například gumové anebo zatížené smykem; jsou to tzv. pryžové pružiny. V tomto ohledu je velký výběr možností a pokud nezbytné je použití pružiny v nějakém mechanismu, nejefektivnějším způsobem je zvolit jedině ty kvalitní a nejodolnější - www.

Použití pružin moc záleží na jejich velikost, tvary a látku. Velmi pozoruhodným příkladem pružiny je talířová, která zcela nevýpadá jako běžně pochopená pružina – místo specifického tvaru roztažené spirály je několik tlustých kroužků. Jsou nutné jako části bezpečnostních ventilů, brzd a do obráběcích strojů. Jejich látka je nejčastěji nerezová buď zvláštní pružinová ocel.

Talířové pružiny jsou velmi odolné na deformace. Jiný pozoruhodný druh pružiny je pružina rovná, jež příkladem je listová pružina nacházejicí se v automobilu a mechanických hodinkách – může být vytvořená z plechu nebo tyče a jeji tvary jsou různorodé – např. prostá tyč z pružinové oceli může být takovou pružinou. Nejobvyklejší jsou pružiny zkrutné a tážné – jejich tvary jsou příblížné tím, které většina lidí zná jako části hráček nebo propisek.

Pozoruhodné je i to, že současně na pružinách mnoho lidí spí každodenně – jsou velice nejednou používané v matracech a také mají mnoho různých tvaru a rozměrů; díky ním postel se nepoškodí kromě vrtění v posteli, a tělo se neponoří. Teď velice pozoruhodné účinky jsou dosažitelné díky moderním pružinám, které zaručují lepší pohodlí.

Tags: spirálová, kuželové, látky, vinuté, matrace